Ochrana soukromí – stínící technika

Stínící technika nám zajišťuje především soukromí, ochranu před sluncem, snižuje hluk a nabízí ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Kvalitní stínící technika Vám však nabídne mnohem více. Jedná se především o designově velmi dominantní prvek. Při výběru stínící techniky je tak potřeba zohlednit především použitelnost a celkové designové provedení.

Světlo / soukromí

Pokud máte okna, či jiné prosklené plochy orientované směrem k ulici, či jinam, kde se pohybují cizí lidé, stínící technika Vám poskytne soukromí. Je ale dobré, abychom nebyli schováni i před světlem samotným, pokud to zrovna nevyžadujeme. Vhodné zastínění je tedy takové, které nám poskytne soukromí, když ho potřebujeme zároveň se světlem, ale umožňuje nám také úplné zamezení prostupu světla.

Základní druhy stínící techniky

Stínící technika nabízí mnoho druhů provedení. My se podíváme na ty nejzákladnější a v našich podmínkách nejpoužívanější.

Žaluzie

U nás asi nejvíce používaná stínící technika. Jedná se o soustavu horizontálně, či vertikálně uchycených lamel. Tyto lamely jsou nejčastěji vyráběny z kovu. Ale na našem trhu najdeme i žaluzie vyrobené z látky, dřeva nebo bambusu. Například látkové žaluzie mohou vhodně designově doplnit Váš interiér, stejně jako žaluzie dřevěné. Přesto, že se jedná o masově rozšířený sortiment, může být originální. Především látkové žaluzie nabízí nespočetnou paletu barev provedení.

Největší výhoda žaluzií je pak v jednoduchém a komfortním ovládání. Během několika málo okamžiků jsou žaluzie vytažené a naopak zatažené. Pokud jsou žaluzie kvalitní, nabízí také velmi příjemnou variabilitu při nastavování množství propouštěného světla.

Rolety     

Rolety nabízí mnohem větší designový potenciál, než je tomu u žaluzií. Roletami není možno dle aktuální potřeby korigovat průtok světla. Rolety lze pouze ovládat ve smyslu zatahování. Tento nedostatek však vynahradí pestrá nabídka různých technických i barevných provedení rolet.

Rolety lze sehnat v klasickém provedení, kdy je tkanina navíjena na válec, který je připevněn nad oknem, či otvorem, který chceme zastínit. Další možností jsou tzv. římské rolety, kdy je tkanina skládána postupně na sebe odspoda.

 

Japonské stěny

Jsou způsobem, jak snadno a rychle vytvořit iluzi asijského prostředí. Jedná se o dřevěné, či hliníkové profily potažené rýžovým papírem s ochranným laminováním. Hlavní výhodou japonských stěn je originalita a snadná údržba.

Japonské stěny nabízí prostor, jak se odlišit a být originální. Japonské stěny nabízí absolutní variabilitu díky použití kolejniček, které umožňují pohyb jednotlivých segmentů.

Posuvné stěny

Jedná se o jednodušší způsob využití japonských stěn. Posuvné stěny jsou vhodné především k zastínění větších ploch, na malé plochy se příliš nehodí. Posuvné stěny jsou montovány do stropu, ale lze je namontovat také do stěny, záleží na dispozicích daného prostoru. Jednotlivé pruhy segmentů jsou tvořeny z tkaniny různých barev a motivů, tudíž je zaručena originalita.

 

Na závěr

Doufáme, že Vám tento článek pomůže při výběru toho správného typu stínící techniky. Hledejte především funkční řešení, které vhodně doplní interiér Vašeho domova. Vhodně zvolená stínící technika změní Váš domov více, než byste si mohli myslet.