Pořizujeme si okrasné zahradní jezírko

Zahradní jezírko je především okrasným doplňkem zahrady, který jí dodává kouzlo. Vhodně osázené jezírko působí příjemně v každém ročním období a poskytuje uklidňující pohled na jemně zčeřelou vodní hladinu.

Tvoříme zahradní jezírko

Základním bodem před stavbou jezírka je výběr vhodného místa. Zahradní jezírko můžeme umístit do středu zahrady, kde bude výrazným prvkem, ale stejně tak dobře se bude vyjímat v odlehlejší části pozemku, kde vytvoří útulné zákoutí.

Velikost jezírka

Od umístění zahradního jezírka se dostáváme k dalšímu podstatnému rozhodnutí, kterým je velikost jezírka. Tu z největší části ovlivňuje rozloha zahrady a její členění. Vhodnější je jezírko co možná největší, protože díky většímu objemu vody má jezírko lepší samočistící schopnost. Z výše uvedeného vyplývá, že menší jezírko je náročnější na údržbu.

Stavba jezírka

Než začneme hloubit jámu pro zahradní jezírko, měli bychom si rozmyslet, jaký typ nádrže vybereme. Volíme mezi betonovým základem, plastovou nádrží nebo vyložením jezírkovou folií.

Využití plastové nádrže je nejjednodušším řešením, protože přináší nejméně práce a námahy. Naopak stavba jezírka pomocí folie je náročnější. Foliové jezírko si žádá přesně vymodelovaný terén pro jednotlivé části rybníčku a pečlivé utěsnění folie, za to ale získáte jezírko vlastního tvaru a velikosti.

Při přípravě zahradního jezírka je dobré vědět, že mělká jezírka jsou náchylná na přehřívání vody a tvorbu řas, proto je vhodné vybudovat jezírko hlubší.

Osazení jezírka rostlinami

Zahradní jezírko má především úlohu okrasnou, z čehož vyplývá, že jeho osazení a celkové sladění s okolním prostředím zahrady je velmi důležité.  Předem si připravíme výsadbové zóny v různých hloubkách jezírka a zvolíme vhodný substrát. Jednotlivé rostliny vybíráme podle jejich nároků na hloubku vody, substrát a další podmínky. Různým rostlinám se daří více v bahenní části, na mělčinách a břehu jezírka, na vodní hladině nebo pod vodou.

Pobřežní rostliny jsou vhodné pro přechod mezi jezírkem a jeho okolím. Nejznámějšími pobřežními rostlinami jsou kosatce, lobelka a v neposlední řadě puškvorec. V bahenní části se daří například oblíbenému a nenáročnému blatouchu, který na jaře vykvétá žlutými květy.Mezi nejtypičtější plovoucí rostliny se bezesporu řadí lekníny, mezi kterými vybíráme hlavně podle hloubky, ve které se jim nejlépe daří.

Zahradní jezírko na klíč

Nemáte tolik času, abyste si zahradní jezírko vytvořili sami? Mnoho firem dnes nabízí stavbu zahradních jezírek a kompletní realizace zahrad. Můžete tak získat krásnou zahradu s jezírkem bez námahy a starostí.