Plastová okna

V tomto článku se pokusím krátce shrnout základní vlastnosti a výhody plastových oken. Na trhu jsou krom plastových oken také okna vyrobená z hliníku a ze dřeva. Proč byste si tedy měli pořídit právě okna plastová?

Mezi největší výhody plastových oken bezesporu patří energetická úspora. Plastová okna lépe izolují a tak v zimním počasí šetří náklady na vytápění a v létě naopak náklady na klimatizaci. Plastová okna jsou dnes opatřována vícevrstvými skly. Používají se především 2 – 3 vrstvy. Čím více skel je použito, tím lepších izolačních výsledků dosáhneme. Použití vícevrstvých skel také zabraňuje rosení oken.

Na stejném principu funguje také hluková izolace. Kvalitní plastová okna tak zabraňují průniku nadměrného hluku z ulice do Vašeho domu. Navíc, pokud je to nezbytné, je možné plastová okna či dveře opatřit navíc protihlukovou fólií.

Odolnost a údržba oken

Plastová okna jsou velmi odolná vůči vnějším vlivům a nepřízním počasí. Pokud jsou plastová okna opatřena kvalitním nátěrem, který odolá slunečnímu záření, jsou navíc stálobarevná. Konstrukce plastových oken je navržena obvykle tak, aby odolala i hrubšímu zacházení.

Plastová okna jsou téměř bezúdržbová. Na rozdíl od oken dřevěných je nemusíme každé 3 roky natírat a impregnovat. Je důležité se starat především o správné namazání mechanismu oken a o čistotu skel.

Životnost plastových oken

Životnost plastových oken je závislá především na prostředí, ve kterém jsou osazena, a také na zacházení s nimi. Je však doložena životnost více než 50 let. Pokud tedy osadíte ta správná plastová okna od kvalitního výrobce, můžete se spolehnout, že je pravděpodobně budete kupovat jen jednou.

Nejsou plastová okna drahá?

Mnoho lidí žije v omylu, že plastová okna musí být dražší, než okna dřevěná, která se dnes stále používají. To ale není pravda. Plastová okna mají nižší pořizovací cenu a navíc šetří náklady díky úspoře energie.

Design plastových oken

V nejvyšší míře se setkáváte s pastovými okny bílé barvy, které nepůsobí jako designový doplněk zcela vhodně. Ale na trhu jsou plastová okna mnoha barev a dekorů. Běžně tak dostanete plastová okna s dekorem dubu, buku, ořechu a mnoho jiných.

Při výběru plastových oken vždy vybírejte pouze z renomovaných výrobců, kteří dodávají kvalitní řešení na míru. Mějte také na paměti, že plastová okna s Vámi budou s nejvyšší pravděpodobností několik desítek let. Doporučujeme také vybírat plastová okna opatřená dekorem, který učiní nudná a bílá plastová okna něčím, co vypadá hezky a spoří peníze.