Vestavěné skříně

I v dnešní moderní době jsou skříně důležitou součástí našich domovů. Od rozměrných almar jsme se ale přesunuli k výrobě vestavěných skříní na míru. Dnes již do skříní neukládáme pouze oděvy, ale využíváme je v daleko širším spektru. Vestavěná skříň může nahradit nejen šatnu, ale také komoru nebo pracovnu. Do vestavěné skříně schováme sportovní potřeby a obuv, šanony s dokumenty, úklidové prostředky, nářadí a nespočet dalších věcí.

Řešení úložného prostoru

Vestavěná skříň může sloužit v jakékoli místnosti bytu nebo rodinného domu. Nejvhodnější řešení je umístit skříň na jednu stěnu ode zdi ke zdi nebo využití výklenku. Časté je využití trojúhelníkového prostoru pod schody, který bývá špatně využitelný. Nemáme-li tyto možnosti, můžeme skříň postavit k jakékoli volné stěně.

Velikost vestavěné skříně závisí na možnostech daného prostoru a na množství věcí, které potřebujeme do skříně uložit. Ideální je využití prostoru v celé výšce místnosti. Díky tomu získáme u stropu možnost uložit sezónní oděvy nebo předměty, které nepotřebujeme denně.

Vnitřní uspořádání vestavěné skříně

Praktické využití vestavěné skříně závisí především na vnitřním rozčlenění. Nevhodné uspořádání polic a dalších prvků vede pouze k tomu, že ve skříni vznikne nepřehledný chaos. Z tohoto důvodu je vhodné se nad vnitřním prostorem skříně dobře zamyslet, případně si nechat poradit od studia, kde výrobu skříně budeme objednávat.

K dobrému rozvrhnutí a připravení vnitřního uspořádání skříně nám pomůže široká nabídka prvků pro vestavěné skříně. Kromě klasických polic a šatních tyčí se nabízí řada dalších doplňků, jako jsou drátěné koše a držáky na hadice vysavačů. Pro lepší přístup k oděvům mimo náš dosah nám poslouží sklopné a výsuvné šatní tyče, výsuvné police a držáky na kalhoty a kravaty.

Nesmíme zapomenout na vnitřní osvětlení vestavěné skříně, které nám umožní dobrou orientaci ve skříni. Osvětlení bývá zajištěno formou jednotlivých bodových svítidel nebo LED diodových pásků. Takovému osvětlení většinou nechybí senzor, který zaručí rozsvícení světla při otevření dveří skříně.

Dveře vestavěné skříně

Pro vestavěné skříně se využívají především 2 typy dveří, a to klasické křídlové nebo posuvné dveře. Křídlové dveře jsou výhodné především díky možnosti otevření obou křídel najednou a naskytnutí pohledu na celý vnitřek skříně. Nevýhodou však jsou velké nároky na prostor – musíme počítat nejen s prostorem pro otevření skříně, ale také s „manipulačním prostorem“ – abychom se tam vešli i my.

Oproti tomu posuvné dveře sice přidávají  5-10 cm k hloubce skříně, ale již nepotřebujeme žádný další prostor navíc. Jsou tedy výhodnější do úzkých chodeb a místností, kde je pro skříň málo prostoru.

Dveře vestavěné skříně se zhotovují především z lamina v jednobarevném provedení nebo v různých dekorech dřeva (buk, dub, olše, bříza a jiné). Často je poptávka po kombinaci se zrcadly, která jsou nejen praktická, ale také opticky rozšiřují prostor.

Zajímavou možností je využití tzv. Design doors - skleněných výplní dveří se samolepicí folií s natištěným dekorem. Využitím designových dveří vestavěné skříně tak získáváme zajímavý prvek, který často udává styl místnosti a její atraktivní vzhled.